Ми в соцмережах:
Підписатись

Ким був Гаральд Прекрасноволосий, перший король Норвегії?

Фільтр по даті
Новини на 1 січня 2024 року
Оберіть іншу дату


Ким був Гаральд Прекрасноволосий, перший король Норвегії?


Згідно з ісландськими перекладами, Гаральд Прекрасноволосий (Harald Hårfarge) зображується як перший король Норвегії, батько сучасної норвезької нації. Харальд Прекрасноволосий був коронований як король Норвегії, коли йому було 20 років.


Однак багато істориків сумніваються в тому, чи був Прекрасний Волосся історичною особою чи просто персонажем казок та оповідань. Тим не менш, привабливість життя та легенди про Гаральда Прекраснокосого зберігає свою привабливість і в наш час.


Це його історія. Чудова історія, ще краще волосся


Як перший король Норвегії Гаральд Прекрасноволосий згадується як в ісландських, так і в норвезьких сагах, в основному датованих 12-м і 13-м століттями нашої ери. Він почав завойовувати різні дрібні королівства в Норвегії протягом своєї ранньої юності через низку битв і був коронований королем Норвегії, коли йому виповнилося 20 років. Гаральд також був першим королем, який правив південними та західними прибережними регіонами Норвегії і, таким чином, був першим, хто панував над об'єднаним Норвезьким королівством.


Кажуть, що його ім’я – Гаральд Прекрасневолосий – походить від його красивих світлих пасм. Існує невелика проблема з англійським перекладом його імені. Старе ісландське слово fagr, англійський переклад якого означає «красивий», не обов’язково означає «світлий», а більше «красивий» або «гарний». Тож було б правильніше називати його англійською Harald Finehair… але це не так, чи не так?


Тривале правління забезпечувало економічну визначеність і політичну безпеку


Об’єднавши Норвегію у віці 20 років, Гаральд Прекраснокосий був благословенний тривалим правлінням, з 872 до 930 рр. н.


Невдоволених (часто незадоволених його жорсткою податковою політикою) було вислано до Ісландії, яка, у свою чергу, стане базою для подальшої експансії вікінгів на захід протягом століття. Багато в чому ці невдоволені, які втекли з Норвегії через податкову політику Fairhair, були першими, але точно не останніми норвезькими податковими вигнанцями.


Кажуть, що Прекрасноволосий народив 20 синів, але лише двоє – Ерік Кривава Сокира та Хокон Добрий – підуть його стопами як королі Норвегії. Досягнувши 80 років, він помазав Еріка своїм наступником і правив разом з ним, поки не помер від старості через три роки.


Отже, це справді узгоджена легендарна історія про першого короля Норвегії. Його історію можна знайти в норвезьких сагах, таких як Hemiskringl, Hrafnsmál та Íslendingaók 9-13 століть нашої ери. Світловолосий також з'являється в Historia Norwegiae, укладеному в 1220 році нашої ери. Однак наскільки його історія є історично точною?


Легендарні перекази проти історичної достовірності


Упродовж 19-го та наприкінці 20-го століть історики загалом визнавали життя ПрекрасноВолосого, описане в багатьох скандинавських сагах. Однак, починаючи з початку тисячолітя, серед істориків, які досліджують життя та часи Гаральда Чудоволосого, є сильна ревізіоністська течія.


У сагах стверджується, що Прекрасноволосий був першим королем Норвегії, але сучасних доказів цього твердження просто немає. Перша згадка про короля Норвегії – як про єдину сутність – знайдена на Jelling Stones, які були висіченими рунічними каменями з 10 століття в Данії. На цих каменях записано, що Харальд Блютуз (Синьозубий) був першим королем Норвегії, а також Данії.


Сьогодні в наукових колах існує дві позиції щодо історичності Fairhair. Одна з них полягає в тому, що Гаральд Прекрасноволосий є частиною «міфу про походження» поселення (пам’ятаєте тих податкових вигнанців?) Ісландії. Норвезькі монархи, починаючи з 12 століття нашої ери, стверджували, що походять від крові Фейрхейра, і далі поширювали та використовували його міф.


Друга, більш нюансована точка зору полягає в тому, що Гаральд Прекрасноволосий дійсно заснований на історичному королі на ім'я Гаральд. Однак протягом середньовіччя цей історичний Гаральд збирав більше легендарних подвигів, оповідань і вчинків. Археологічних доказів короля часів Фейрхейра, який контролював значні території прибережної Норвегії, мало або взагалі немає.


Незважаючи на це, його легенда живе й сьогодні…


Чи дійсно існував історичний Гаральд Прекрасноволосий, перший король Норвегії, який об’єднав націю, абсолютно не має значення. Існує велика сила у використанні об’єднуючих легенд, міфів чи історій серед людей чи націй. Після прийняття власної конституції в 1814 році Норвегія пережила майже століття боротьби за незалежність від Швеції.


У цей період зростання націоналізму виникла потреба в фундаментальному міфі та героїчній постаті. Хто інший міг би заповнити цю порожнечу, як не легендарний перший король Норвегії Гаральд Прекрасноволосий? Це поклоніння герою досягло апогею в 1872 році нашої ери, коли на Гаральдсгаугені, стародавньому кургані в Хаугесунді, на заході Норвегії, було споруджено національний пам’ятник.


У більш сучасні часи Гаральд Прекрасноволосий є не лише головним персонажем телешоу «Вікінги», але й також є темою пісні німецького хеві-метал гурту Rebellion.


Здається, легенда про Гаральда Прекрасного Волосся, якій понад тисячоліття, не має ознак зникнення в пісках часу.


Джонатан ВільямсонІрландський бар – найстаріший паб світу. 900 р н.е.
Серед багатьох визначних пам'яток Ірландія може похвалитися одними з кращих пабів у світі. Справді, ірландці так добре займаються традиційними ресторанами, вони стали світовим експортом, і ви обов'язково знайдете хоча б один ірландський паб у будь-якому великому місті, де б ви не були
раніше
Следопыт, турки и венский кофе
Кофе – второй (после чая) по популярности горячий напиток в мире. Его пьют от Аляски до Кейптауна и от Чукотки до Панамы. Пьют с сиропом для кофе, пьют со сливками, растворимый и по-турецки, есть даже холодный кофе (не в смысле остывший, а специально приготовленный холодным завариванием тонизирующий напиток)
2020
Британським дослідникам вдалося розкрити давно загублені таємниці однієї з найважливіших будівель світу
Більше десятиліття інтенсивних досліджень виявили оригінальний дизайн та підземні таємниці найбільшої стародавньої пам’ятки Європи - колишнього Софійського Cобору в Стамбулі, який майже тисячу років був найбільшою релігійною спорудою у світі
2021
Answear UA