Ми в соцмережах:
Підписатись

Археологи визначають місце народження загадкової Ямної Культури

Фільтр по даті
Новини на 1 січня 2024 року
Оберіть іншу дату


Археологи визначають місце народження загадкової Ямної Культури


Михайлівка, село на правому березі річки Дніпро в Україні, лежить небезпечно близько до лінії фронту війни Росії проти її західного сусіда. Проте сімдесят років тому тут проводили розкопки українські археологи. Там вони виявили одне з найдавніших відомих поселень ямної культури.


Ямні, які жили 5000 років тому, вважаються першими в світі кочовими скотарями. Винайшовши спосіб існувати у ворожому євразійському степу, пересуваючись зі своїми стадами та порами року, вони розширювалися на схід і захід, не залишаючи фізичних слідів, окрім довгих рядів могил або курганів. Проте вони та їхні нащадки продовжуватимуть трансформувати Європу та більшу частину Азії генетично, культурно та лінгвістично. Серед багатьох нововведень, які започаткували ці степові мігранти, на думку вчених, є індоєвропейські мови, які сьогодні домінують у Європі і якими розмовляє майже половина людства.


Серед предметів, знайдених археологами на Михайлівському городищі в 1952 році, був один людський зуб. У той час вони мало що могли з цим зробити. Але за останні 20 років поява інструментів для вилучення та аналізу стародавньої ДНК дозволила вченим нарешті прочитати таємниці, приховані в зубі разом із сотнями інших останків скотарів Ямної.


На конференції в Будапешті в кінці квітня команда дослідників поділилася деякими з цих секретів, проливаючи світло на походження цих загадкових людей і на те, ким були їхні предки. Дослідники описали, як ямна народилася з популяції предків, яка сформувалася в степу в четвертому тисячолітті до нашої ери, коли хвилі міграції та схрещування поєднали гени, що походять від кавказьких, сибірських та європейських популяцій. Команда також змогла досить точно встановити походження скотарів між нижніми течіями Дніпра та Дону, у центрі сучасної зони бойових дій.


Для Олексія Нікітіна, палеогенетика українського походження з Університету штату Гранд-Веллі в Мічигані та одного з керівників останніх досліджень, вчені, які намагалися визначити походження Ямної, досі напружували очі, щоб розгледіти фантастичну фреску в тьмяному світлі освітленої кімнати. «Раптом ми увімкнули світло». Фреска, про яку йдеться, зображує міграції бронзового віку, ініційовані Ямною Культурою. Це стало другою великою трансформацією населення Європи після закінчення останнього льодовикового періоду 10 000 років тому. (Перша була викликана прибуттям фермерів з Близького Сходу 4000 років тому.)


Дослідження доктора Нікітіна було представлено в Будапешті як один із двох препринтів, координованих Девідом Райхом, палеогенетиком із Гарвардського університету, та його колегами. Два препринти, які ще не пройшли експертну рецензію, опираються на однакові набори даних, мають багатьох авторів і пропонують схожі звіти, але вони відрізняються одним вражаючим моментом: російські автори вказані в одному документі, українці — в іншому. Політично інакше й бути не могло.


У двох статтях, опублікованих у Nature у 2015 році, генетики вже показали, що Ямна Культура швидко поширилася на захід до Європи та на схід до Азії. Подальша робота привела до абсолютно нового розуміння того, як їм та їхнім нащадкам вдалося нав’язати свої гени та мови на території, яка зрештою простяглася від Ірландії до Алтайських гір Центральної Азії. (Зображення вище, перша реконструкція обличчя західної Ямної, заснована на останках, знайдених в угорських могилах.)


Навіть після того, як було показано, що Ямна Культура прибула до Європи, все ще залишалися розбіжності щодо того, як їм вдалося здійснити такий драматичний оборот генофонду — замінити до 90% генів корінних фермерів у деяких частинах континенту. Деякі дослідники вважали, що це можна пояснити лише насильством, можливо, навіть геноцидом, під час якого було знищено велику кількість фермерів. За останнє десятиліття генетичні та археологічні інструменти забезпечили точнішу розв’язку, радикально переосмисливши те, що сталося.


Одне з найважливіших усвідомлень, сформульоване Томасом Бутом, біоархеологом з Інституту Френсіса Кріка в Лондоні, полягало в тому, що такого ж результату можна було досягти невеликими хвилями переважно мирних іммігрантів, які схрещувалися з місцевими жителями протягом поколінь і керували щоб їхні діти дожили до статевого дозрівання. Ця модель набагато краще відповідає тому, що знаходять археологи в могилах Ямної: а саме, дуже мало зброї та низька частота травматичних ушкоджень.


Газети за 2015 рік породили заголовки про те, чи Ямна були найбільш вбивчими людьми всіх часів. На зустрічі в Будапешті Мартін Фурхольт, археолог з Кільського університету, провокаційно припустив, що Ямна насправді могла бути «миролюбними хіпі».
Археологи визначають місце народження загадкової Ямної Культури

Більшість експертів погодилися б на щось середнє. Одне невирішене питання стосується того, хто саме прийшов на захід. Дехто стверджував, що принаймні піонери були переважно чоловіками, що свідчить про мародерство та насильство. Доктор Райх вважає можливим, що не було упередженості за статтю, і в цьому випадку могли приходити цілі сім’ї та мирно. Інші фактори могли сприяти успіху Ямної. Крістіан Крістіансен, археолог, який працює з групою палеогенетики Еске Віллерслева в Копенгагенському університеті, вважає, що смертельна форма чуми вже могла бути в Європі ще до їх появи. Хвороба могла спустошити фермерські громади, звільнивши пасовища та розчистивши шлях для прибульців.


Але якщо остання велика трансформація Європи відбувалася повільно, можливо, навіть непомітно, це має інші наслідки. На той час, коли ямна перейшла з території сучасної Угорщини, покинувши степ у помірні ліси Європи, вони вже не були ямною. Ці мігранти несли гени Ямної, але на даний момент їхні гени були змішані з генами корінних фермерів. Їхня культура також змінилася, запозичуючи у місцевих, і змішування продовжувалося, коли вони рухалися на захід, доки, нарешті, приблизно 4500 років тому, генетичний підпис Ямної не з’явився на Британських островах. Їхні нащадки розширилися настільки, наскільки могли, і зробили це за пару століть. «Це була справжня революція», — каже Фолькер Гайд, археолог із Гельсінського університету у Фінляндії, один із організаторів Будапештської зустрічі. Це було не так жорстоко, як колись вважалося.


Більшість сучасних європейських чоловіків мають у-хромосоми, які були привезені ямними мігрантами бронзового віку, що є спадщиною привілейованого доступу, який останнім вдалося отримати чесними чи нечесними засобами до місцевих жінок. Мільйони чоловіків у Центральній та Південній Азії мають однакові у-хромосоми, оскільки Ямна також поширилася на схід. У січні група доктора Віллерслева повідомила, що генетична схильність до розсіяного склерозу, запального захворювання центральної нервової системи, прибула до Європи разом із Ямною та поширилася скрізь, де їх нащадки. Можливо, він виник як частина комплексу імунних змін, які розвинулися у степових пастухів, які жили поруч зі своїми тваринами, щоб захистити їх від хвороб тваринного походження, включаючи чуму. У сучасному контексті це викликає різні захворювання.


Що можна сказати про індоєвропейські мови?


Мова, як і культура, не потребує масової міграції для поширення, але, як пояснив Девід Ентоні, археолог з коледжу Гартвік у Нью-Йорку, ретельна реконструкція словникового складу ранніх індоєвропейських мов, заснована на порівнянні їхніх живих нащадків, вказує на що їхні доповідачі знали колісний транспорт, займалися молочним виробництвом і, можливо, їздили верхи. Це обмежує місце та час, у якому вони могли жити, і доктор Ентоні вважає Ямну найкращою. Зараз багато хто впевнений, що вони поширили ці мови по всьому Старому Світу.


Однак вони, ймовірно, не розмовляли першою індоєвропейською мовою. Група доктора Райха не єдина, хто думає, що ця мова була б ближче до Кавказьких гір, досягнувши території Ямної з тими ранніми хвилями міграції. Старіша мова та її носії залишаються тьмяно освітленими. Але що стосується Ямної, доктор Нікітін вважає, що загальні риси їхньої історії вже готові. Час відкриття може бути випадковим. У доступному для огляду майбутньому земля біля Михайлівки видаватиме кулі та міни легше, ніж давніші свідчення незвичайної культури Ямної.


The Economist, 2024


Вилла Монастеро (Villa Monastero)
Вилла Монастеро (Villa Monastero) в Варенне (Varenna), выполненная в эклектическом стиле и уютно расположенная на берегу озера Комо
раніше
Скара Бра (Scara Brae) на Оркнейських островах – неолітичне поселення, старше за Піраміди
Одне з найвідоміших відкриттів сучасної археології: в 1850 році бурхливий шторм розорював затоку Скайл на Оркнейских островах на північний схід від материкової частини Шотландії, відкривши поселення часів неоліту Скара Бра, поховане під піщаними дюнами
2018
Тіра: 5 фактів про одне з найдавніших міст світу, яке знаходиться в Україні
Мало хто знає, що під стінами Аккерманської фортеці на території сучасного м. Білгорода-Дністровського Одеської області розкопано одне з найстарших міст світу, якому близько 2500 років
2018
Answear UA