Ми в соцмережах:
Підписатись

Hnefatafl: стародавня настільна гра вікінгів «Королівський стіл», популярна в середньовічній Скандинавії

Фільтр по даті
Новини на 1 січня 2023 року
Оберіть іншу дату


Hnefatafl: стародавня настільна гра вікінгів «Королівський стіл», популярна в середньовічній Скандинавії

Hnefatafl або tafl була стародавньою настільною грою вікінгів, яка стала дуже популярною в середньовічній Скандинавії. Вікінги грали в настільну гру ще в 400 році нашої ери. Hnefatafl була військовою стратегією.


Назва означає «королівський стіл», і хоча опису правил Hnefatafl не існує, ми знаємо, що гра нагадувала шахи, принаймні до певної міри.


Hnefatafl: стародавня настільна гра вікінгів «Королівський стіл», популярна в середньовічній Скандинавії


Мета короля полягала в тому, щоб втекти на периферію або кути дошки, тоді як більша сила мала на меті захопити його. Атакуюча сила має природну перевагу на початку кожної гри, що, ймовірно, вказує на істотний культурний аспект, імітуючи успіх набігів вікінгів.


Вікінги принесли настільну гру на землі, які вони завоювали, і згодом Hnefatafl став популярним в інших країнах, таких як Ірландія, Британія, Уельс та Ісландія. Археологічні знахідки свідчать, що гра була популярна навіть в Україні.


У давнину настільні ігри були такими ж популярними, як і сьогодні. Настільні ігри були стандартними у стародавньому Єгипті, Месопотамії та інших частинах світу.


Королівській грі Ур, яку грають у Месопотамії, щонайменше 4400 років! Це багато хто вважається однією з найстаріших ігрових дощок, коли-небудь виявлених. Настільні ігри, такі як, наприклад, Сенет, були широко поширені в Стародавньому Єгипті, і в них грали люди з усіх верств суспільства.
Hnefatafl: стародавня настільна гра вікінгів «Королівський стіл», популярна в середньовічній Скандинавії

Реконструйована ігрова дошка Hnefatafl. Кредит зображення: Вікіпедія


Реконструйована ігрова дошка Hnefatafl. Кредит зображення: Андреас Заутнер – громадське надбання


Вікінги нічим не відрізнялися від інших стародавніх цивілізацій. Їм також сподобалися настільні ігри.


Довгий час про настільну гру «Вікінг» було відомо дуже мало. Гнефатафль згадувався в кількох середньовічних сагах, включаючи сагу про Оркнейінга, сагу про Фрідюфа, сагу про Герварар та інші.


Найдавніша згадка про гру міститься у Vôluspa 60:


«Тоді в траві золотий тефлор («столяри»),

Далеко відомі, будуть знайдені знову,

якими вони володіли в давнину».[8]


І чоловіки, і жінки грали в Hnefatafl. Дошка вікінгів зображена на рунічних каменях.
Hnefatafl: стародавня настільна гра вікінгів «Королівський стіл», популярна в середньовічній Скандинавії

Рунний камінь Окельбо, Швеція, зображує двох людей, які грають на Hnefatafl. Джерело зображення


Один рунічний камінь з Окельбо, Швеція, показує двох чоловіків, які балансують у настільній грі на колінах. Зображення відображає посилання на сагу, де сварки навколо гри часто змушують одного або обох гравців схоплюватися на ноги, розбиваючи тафл-дошку та розкидаючи фігури.


Фрагменти справжніх ігрових дощок були розкопані. Одна дошка, знайдена на кораблі вікінгів Гокстад, має дошку з лінійками 15 × 15 на одній стороні для тафлу та те, що виглядає як дошка з дев’ятьма чоловіками Морріса (O.N. mylta, «млини») на зворотному боці.


Гнефатафл був відомий здавна. В XI столітті, коли популярність шахів зростала, чудова стародавня настільна гра вікінгів стала більш-менш забутою. У неї грали лише люди, які живуть у віддалених районах.


Hnefatafl востаннє був помічений в Уельсі в 1587 році та в Лапландії в 1723 році.


Автор - Еллен Ллойд – AncientPages.com


Браття Кенніс - реконструктори неандертальців (фото)
Братья Кенніс - відомі реконструктори з Нідерландів. Хоча не все знають їх імена (Адрі та Альфонс, до речі, вони близнюки), майже кожен, певно, зіштовхувався з творчістю Кенніс - реалістичними скульптурами древніх людей
раніше
Удлиненные черепа из Перу: подражание богам?

 Культура Паракас — археологическая культура на побережье Перу, существовавшая в период примерно с 750 по 100 год до н. э. Носители культуры Паракас владели искусством ирригации и мелиорации
раніше
Ірландський бар – найстаріший паб світу. 900 р н.е.
Серед багатьох визначних пам'яток Ірландія може похвалитися одними з кращих пабів у світі. Справді, ірландці так добре займаються традиційними ресторанами, вони стали світовим експортом, і ви обов'язково знайдете хоча б один ірландський паб у будь-якому великому місті, де б ви не були
раніше
Answear UA