Ми в соцмережах:
Підписатись

Yakhchāl: 2400-річний перський «холодильник», який зберігав їжу в пустелі

Фільтр по даті
Новини на 1 січня 2023 року
Оберіть іншу дату


Yakhchāl: 2400-річний перський «холодильник», який зберігав їжу в пустелі

Холодильник - один з найбільш незамінних приладів сучасного життя. майже неможливо уявити, що людина може жити з одним або принаймні мати інші засоби для зберігання їжі в холодильнику. Отже, уявіть, якби життя було схоже на давні часи, коли про електрику ще не чули.


Стародавні були мудрішими, ніж деякі сьогодні переконані. У них не було ні ракет, ні електроніки, незаперечних доказів подібних винаходів виявлено не було, але вони розробили технологію, яку ми зазвичай не асоціюємо з античним світом.


Яхчал (що означає крижану яму) був типом стародавнього холодильника, побудованого в пустелях Персії (нині Іран), який виготовлявся без електрики, сучасних охолоджувачів або більшості елементів сучасних холодильників. Це демонструє здатність людей знаходити рішення проблем за допомогою будь-яких доступних матеріалів або технологій.


Цей підхід до виготовлення холодильників опанували перські інженери близько 400 року до нашої ери, хоча можливо, що люди виготовляли їх і раніше.


Яхчали досить прості у виготовленні, щоб їх могли собі дозволити навіть відносно бідні люди. Більшість яхчалів являли собою купольні споруди з підземним приміщенням квадратної форми.


Після того, як було викопано захисну зону та споруджено купол, щоб зробити його водонепроникним, використовували тип розчину з глини, піску, золи, козячої шерсті та вапна під назвою сарудж.
Yakhchāl: 2400-річний перський «холодильник», який зберігав їжу в пустелі

Зона збору води повинна була бути достатньо глибокою, щоб зберігати прохолоду, а матеріал, з якого була зроблена яхчал, мав бути достатньо ізолятором, щоб утримувати тепло.


Воду в яхчал доставляли або шляхом безпосереднього транспортування льоду з сусідніх гір, або шляхом відводу води з акведука в яхчал за допомогою підземних водних каналів, які називалися канац.


Поряд з деякими яхчалами з південного боку холодильника будували стіну, орієнтовану на схід-захід, а воду в яхчал подавали з північного боку стіни. Причина цього полягала в тому, щоб вода залишалася прохолодною в середині дня, коли вона надходила в яхчал.


Іншим пристроєм, який використовується для збереження прохолоди яхчала, є бадгір, тип вітроуловлюючого механізму, який ловить вітерець і спрямовує його вниз у яхчал.


Коли повітря опускається, воно охолоджуватиметься льодом, а також прохолодним повітрям, що супроводжує воду в канаті. Крім того, бадгір може бути використаний, щоб змусити тепле повітря підніматися вгору, а прохолодне повітря замінювати його. Цей механізм досі використовується в багатьох пустельних містах сучасного Ірану.
Yakhchāl: 2400-річний перський «холодильник», який зберігав їжу в пустелі

Діаграма, яка показує, як яхчал зберігається всередині в холодильнику


Опинившись у яхчалі, вода замерзала протягом ночі. Цей процес можна прискорити, якщо лід, транспортований з гір, уже присутній у яхчалі, щоб діяти як насіння.


Після того, як вода замерзла, її розрізали на блоки, щоб воду можна було легко транспортувати з яхчала для пиття та інших цілей. Окрім зберігання питної води, яхчал також використовувався для охолодження таких продуктів, як фрукти, молочні продукти та, ймовірно, м’ясо, щоб воно зберігалося довше.


Багато яхчалів в Ірані, Афганістані та інших частинах Західної та Центральної Азії все ще існують навіть через тисячі років. Вони являють собою залишки стародавньої Персії та є частиною культурної спадщини Ірану.


Крім того, що яхчали є цікавими з історичної точки зору, вони також вважаються недорогим і стійким способом для сучасних іранців та інших центральноазіатських спільнот мати холодильне обладнання без використання електрики.


Теоретично, процес, який використовується для виготовлення яхчалів, також можна відтворити та використовувати в інших регіонах з кліматом, схожим на пустельні райони в Ірані та Центральній Азії, наприклад на південному заході Америки або частинах північно-західного Китаю. Таким чином, відродження стародавніх технологій може допомогти сучасним людям у всьому світі жити більш екологічно та все ще мати сучасні зручності, зокрема охолодження.


Сучасні жителі Заходу схильні припускати, що такі зручності, як охолодження, потребують передових технологій, таких як електрика та здатність виробляти потужні хімічні охолоджуючі рідини, але виявляється, що охолодження можна виробляти за допомогою напрочуд простих методів.


Яхчал у пустелі Дашт-е-Кавір, ІранYakhchāl: 2400-річний перський «холодильник», який зберігав їжу в пустелі