Ми в соцмережах:
Підписатись

Стародавня цитадель Чан-Чан

Фільтр по даті
Новини на 1 січня 2023 року
Оберіть іншу дату

Стародавня цитадель Чан-Чан

Стародавня цитадель Чан-Чан вважається найбільшою доколумбовою глинобитною будівлею в Америці.


Без порівняння у всьому світі, його розширення та якість рельєфів зробили його відомим, і він щорічно приймає відвідувачів з усього світу.


Чан Чан належить до культури Чиму, яка понад тисячу років тому побудувала імперію в прибережних долинах регіону Ла Лібертад. Сама цитадель датується 9 століттям нашої ери, а її назва означає «Сонце Сонце». Її розмір, складність і структура дозволяють припустити, що це був найважливіший міський та адміністративний центр імперії Чіму.


Чан Чан виділяється глинобитними стінами, які витримали випробування часом, мають трапецієподібну форму і досягають висоти до дванадцяти метрів. Ці стіни були з’єднані глиною та доповнені деревом і соломою для формування перемичок і дахів.


Сектор, відомий як цитадель, складається з різних будинків (Чайуак, Великий будинок, Маленький будинок, Пташиний будинок тощо), які, як вважають, були кімнатами, де жили правителі Чиму разом зі своїм двором. Сектор виділяється чудово виконаними горельєфами, які прикрашають його стіни, з мотивами птахів і риб. Цікаво те, що коли вони помирали, будинки правителів ставали їхніми гробницями, а також значна частина двору.


Зараз у комплексі є музей, де представлені різноманітні предмети, знайдені під час розкопок Чан Чан, такі як кераміка Чіму, шматки каменю та залишки кісток.


Чан Чан виділяється однією головною особливістю: це найбільша глинобитна цитадель в Америці. І це те, що це місце займає не більше і не менше 20 квадратних кілометрів.


Але в цих археологічних руїнах ви знайдете набагато більше. У Chan Chan є сотні історій, які чекають на розповідь, кожна деталь цієї конструкції має значення, яке змусить вас зрозуміти думку про культуру Chimú. Важливість Чан-Чана в епоху Чіму незаперечна: це місце вважалося столицею всього королівства, і тут жив великий Чіму, найбільший лідер цієї культури.


Чан Чан складався з десяти цитаделей, серед яких було понад 100 000 майстерень, пірамідальних храмів, вулиць і стін. Вважається, що в цьому лабіринті жили від 60 000 до 100 000 людей. Стіни Чан Чан просто дивовижні: усі вони вишукано прикрашені горельєфами, що показують повсякденні речі культури Чіму, особливо ті, що пов’язані з природою: хвилі, птахи, риби...


Чіму панували з великою силою з цього місця, а також використовував його околиці для повсякденної діяльності та ритуалів жертвопринесення.


Фактично, у 2018 році, лише за кілька кілометрів від Чан-Чана, група археологів виявила 140 дитячих скелетів і 200 дитинчат лам від того, що вважається найбільшим відомим дитячим жертвопринесенням за всю історію.


Знайдено залишки найбільш масового жертвопринесення дітей у Світі
Жахлива археологічна знахідка не для людей зі слабкими нервами: кілька років тому на північному узбережжі Перу було виявлено сліди, ймовірно, найбільшого масового жертвопринесення дітей у світі
27.1.2022

Для будівництва цього міста були використані матеріали з регіону.


Цитаделі були побудовані з використанням глинобитних стін на кам’яних фундаментах, з’єднаних глиною, ширшими в основі та вужчими вгорі. Для спорудження підлоги, обшивки стін, пандусів і майданчиків використовувався битий саман разом із землею, камінням та іншим сміттям. Деревина використовувалася для виготовлення стовпів, колон і перемичок. Використовувалися також тростина, очерет і рогожа. Дахи робили шляхом плетіння пучків соломи.


Однією з деталей, якою найбільше захоплюються нинішні відвідувачі, є велика краса, різноманітність і кількість стін, прикрашених горельєфами. Вони виготовлялися за допомогою форм і прикрашали стіни внутрішніх двориків, аудиторій і коридорів у цитаделях. Найпоширенішими декоративними мотивами були геометричні комбінації, але також поширені зображення риб і птахів.


Джерело: Andean Great TreksСтародавня цитадель Чан-Чан