Ми в соцмережах:
Підписатись

Український Стоунхендж. Курган 5 тис років розкопали на Наддніпрянщині

Фільтр по даті
Новини на 1 травня 2021 року
Оберіть іншу дату


Український Стоунхендж. Курган 5 тис років розкопали на Наддніпрянщині

Знахідка на 500 років старше, ніж єгипетські піраміди


У селі Новоолександрівка (Дніпропетровська область) розкопують курган віком від 4,5 до 5 тис років. Про це повідомляє 5.ua із посиланням на Facebook виконуючого обов'язки начальника Служби автомобільних доріг в області Олександра Коломійцева.
Український Стоунхендж. Курган 5 тис років розкопали на Наддніпрянщині

Посеред кургану археологи знайшли гігантський кромлех – кам'яні брили, які колись виставили по колу. У Великій Британії є подібний кромлех, який відомий на увесь світ як Стоунхендж.


Вага кожної з плит – приблизно тонна. Кожна з них щільно вирізана вручну та встановлена один до одного. Знахідка на 500 років старше, ніж єгипетські піраміди.


"Дуже великий обсяг землі і праці витрачено на його будівництво. Мабуть той, кого поховали і огородили кромлехом, був дуже шановний в суспільстві. Тільки так можна пояснити монументальність такої величної споруди", – розповів Олександр Коломійцев.
Український Стоунхендж. Курган 5 тис років розкопали на Наддніпрянщині


Radiosvoboda.org пише:


«Все офіційно, все узгоджено»


Фірмою, яка має намір неподалік від кургану звести елітне котеджне містечко, є ТОВ «СНВ – Груп», власниками якої є двоє дніпровських бізнесменів. У підприємстві не приховують: саме вони замовили й профінансували археологічну розвідку. Втім, зауважують, ділянка, яку вони придбали під забудову, не зачіпає самого кургану, лише – частину його охоронної зони. І кажуть, що все відбувається, за законом.


Представник менеджменту фірми-забудовника, який назвався Русланом, у коментарі Радіо Свобода зазначив: резонанс виник через брак інформації у місцевих жителів.


«Я розумію, чому місцеві мешканці хвилюються. Було усталене життя: взимку курган – гірка для дітей, де спускалися санчатами, влітку – трамплін для квадроциклів, місце для шашликів. Знаєте, скільки там було сміття! Їм було зручно. За останні десять років курган зменшився на півтора метри. Місцеві жителі звідти брали землю, робили, що хотіли. Коли почалися розкопи, вони запереживали, що все це буде знесено. А ми ж офіційно звернулися до компетентних органів – як правильно зробити з точки зору закону й збереження історичної цінності. Ми уклали договір з археологами, фінансування йде повністю з нашого боку, це все офіційно, все узгоджено. І щодо подальшої долі об’єкта без узгодження з громадою нічого не буде робитися», – зауважив представник фірми.


«Половина охоронної зони вже забудована»


Директорка Центру з охорони історико-культурних цінностей Дніпропетровської області Лідія Голубчик каже: археолог, який іде попереду будівельника, – звична практика для України. Археологічні розвідки на територіях, де мають пролягти, приміром, дороги, які будує держава, фінансують з державного бюджету, а дослідження ділянок, де хочуть вести роботи приватні фірми, – їхнім коштом. У випадку з Новоолександрівкою саме так і відбувається, каже вона.


«Держава розвивається, приміром, іде будівництво дороги. Проєктант знає, що дорога пройде по землях, на яких можуть бути пам’ятки, тому попереду проєктанта йде археолог. Він встановлює, чи є пам’ятки, досліджує їх. Закон «Про охорону культурної спадщини» стаття 37 передбачає, що будь-які роботи можуть проводити тоді, коли пам’ятки на території будуть досліджені», – пояснила фахівчиня.


А втім, зауважує Лідія Голубчик, охоронна зона пам’ятки була порушена набагато раніше, до цього проєкту. У 1980-і роки на цьому місці було два кургани. Один із них, менший, був зруйнований місцевими жителями, які тут звели будинки.


«Охоронна зона встановлюється для кожної пам’ятки. За нормативами, для пам’ятки археології – це дві частки її розмірів. Діаметр цього кургану – 55 метрів. Значить, двічі по 55 – це 110 метрів. Це – охоронна зона. На сьогодні половина охоронної зони вже забудована. У 1987 році були зафіксовані два насипи й цей об’єкт мав назву «курганний могильник». Але станом на 2006 рік малий курган був зруйнований місцевими забудовниками. Археологи досліджували його, але там уже нічого не було, окрім частини ліпного горщика», – сказала Лідія Голубчик.
Український Стоунхендж. Курган 5 тис років розкопали на Наддніпрянщині

Що далі?


Археологічні дослідження кургана в Новоолександрівці триватимуть ще кілька тижнів. Останки зі знайдених поховань планують відправляти на експертизу до європейських лабораторій. Опісля завершення розкопок керівництво місцевої громади обіцяє розпочати міркувати про подальшу долю об’єкта.


У фірмі-забудовнику вже заявили, що готові зробити це місце одним із туристичних магнітів регіону. Кромлех пропонують лишити на місці, а прилеглу територію упорядкувати власним коштом. Який саме вигляд матиме місцина – музейного комплексу, лапідарію, пам’ятки просто неба, – поки не відомо.


Разом з тим у пам’яткоохоронному відомстві області нагадали, на території Новоолександрівської ОТГ загалом є 99 курганів, 98 із яких взяті на державний облік. Чимало з них перебувають на орних землях і теж потребують уваги й захисту.
Український Стоунхендж. Курган 5 тис років розкопали на НаддніпрянщиніНайстарішою монументальною пам‘яткою у Світі вважається ірландський Ньюгрендж (читати)

ИНТЕРНЕТ МАГАЗИН СТРОИТЕЛЬНЫХ ИНСТРУМЕНТОВ СЕГОДНЯ – КАКОЙ ОН?