Ми в соцмережах:
Підписатись

Ірландська неолітична могила Ньюгрендж - найстаріший пам'ятник у Світі

Фільтрувати по даті
Всі актуальні новвини і акції на 12 грудня 2020 року
Оберіть іншу дату

Неолітична прохідна могила в долині Бойн, графство Міт в Ірландії, була виявлена ​​в 1699 р. Н. Е. І стала туристичною визначною пам'яткою задовго до того, як її розкопали та відновили з 1962 р. По 1975 р. за участі покійного професора Майкла Дж. О'Келлі, професора археології в університетському коледжі Корк.


Більшість гробниць виявляються під землею, часто випадково, але Ньюгрендж уже був добре відомий.


Newgrange був побудований задовго до Стоунхенджа, мікенської культури та пірамід у Гізі


Згідно з ancient.eu, Newgrange був побудований задовго до Стоунхенджа, мікенської культури Стародавньої Греції та пірамід у Гізі. Будівництво відбулося близько 3200 р. До н. Е. І є частиною одного з найважливіших мегалітичних комплексів у Європі.


Також присутні дві інші старовинні споруди - Ноут і Даут, а також тридцять сім поховань. Newgrange має двісті сорок дев'ять футів заввишки і тридцять дев'ять футів у висоту і займає близько гектара землі.


При вході до могили можна було знайти шістдесят два фути проходу, який веде до великої центральної камери з трьома меншими камерами у стінах, що відповідають трьом напрямкам - півночі, заходу та півдня. О’Келлі вважав, що це не просто похоронна камера, а пам’ятник, оскільки отвір у даху точно збігається із зимовим сонцестоянням.


Коли камінь, що покриває отвір, видаляється, вся камера та прохід яскраво освітлюються під час сходу сонця 21 грудня.


  • Споруда оточена дев'яносто сіма гранітними та кварцовими каменями, що роблять бордюр. Вхідний камінь високо прикрашений закрутками, колами, шевронами та іншими символами мегалітичного мистецтва, повідомляє newgrange.com.


Народи кам’яного віку, які спорудили курган, здавалося, були досвідченими ремісниками у впорядкованому суспільстві, які використовували камінь, роги або кістки для знарядь праці.


Камені, призначені лише для бордюру, важили б двісті тисяч тонн, що привело дослідників до думки, що їх привезли на човні по річці Бойн.


Будівельники особливо подбали про те, щоб пам’ятник залишався сухим, засипаючи пісок з річки та шпаклівку з обпаленого ґрунту у стики каменів даху. Вони також вирізали канавки в плитах даху, щоб направити воду від конструкції, яка залишилася сухою донині.


Історію пошуку кургану О’Келлі розповідає у своїй роботі “Newgrange: Archaeology, Art and Legend”. Власник землі в 1699 році н. Е. Чарльз Кемпбелл шукав каміння.


У великому кургані на своєму маєтку він знайшов тип каменів, які шукав, і коли їх відвезли, вхід до могили з'явився. Уельський вчений і антиквар Едвард Лвід, щойно опинився в Ірландії, і дізнавшись про відкриття, він кинувся до Ньюгрейнджа. Він робив нотатки, і з написаних ними листів чотири вижили.


Після цього сер Томас Моліно з Дублінського університету дослідив "печеру", як вони її називали, і після того, як його інформація була опублікована, курган, як ніколи раніше, був привабливим, який, на жаль, допомагав собі деяким артефактам усередині.


Однак ніхто з цих людей не вірив, що пам’ятник був створений “грубими і варварськими” вихідцями з Ірландії. Через це багато хто вважав, що його побудували вікінги або єгиптяни.


У XIX столітті вчений Джон О’Донован та художник Джордж Петрі досліджували курган і набагато обґрунтованіше розповідали.


У 1882 році нашої ери пам’ятник був переданий під опіку уряду Сполученого Королівства Великої Британії та Ірландії згідно із Законом про охорону старовинних пам’яток і розпочато консервацію. У 1993 р. Н. Е. Ньюгрендж був визнаний ЮНЕСКО об'єктом всесвітньої спадщини і є одним з найвідоміших місць поховання неоліту у світі.


Понад двісті тисяч туристів щороку відвідують Ньюгрейндж, і проводиться лотерея, щоб вибрати тих, хто бажає взяти участь у святкуванні сходу сонця під час зимового сонцестояння.


Після вторгнення кельтів в Ірландію приблизно в 3 столітті до нашої ери пам’ятник був у значній мірі забутий під час придушення гельської культури.


Після норманського завоювання 1169 року нашої ери англійці посилили придушення, доки ірландці остаточно не повстали на початку 20 століття, кульмінацією яких стала новостворена Республіка Ірландія в 20-х роках.
2021: в Україні розкопано курган з кромлехом віком до 5 тис. років Український Стоунхендж (читати)