Ми в соцмережах:
Підписатись

Римські сотники: полководці людей - висока ймовірність смерті

Фільтрувати по даті
Всі актуальні новвини і акції на 12 грудня 2020 року
Оберіть іншу дату

Усі чули про сотників (центуріонів) римської армії. Починаючи від шкільних уроків історії та закінчуючи коміксами Астерікса, вони знову і знову з’являються в сучасних уявленнях про Рим та його армію.


Що саме робив Центуріон? Що саме в їх роботі призвело до високого рівня жертв?


Командори Чоловіків


Термін Центуріон позначав тип офіцера, який служив у римській армії. Не всі вони займали однакову посаду. Наприклад, перші ординати, сотники першої когорти в кожному легіоні, мали вищий статус, ніж інші. Однак роль, яку виконував Центуріон, була здебільшого однаковою.


Центуріон був найвищим званням, яке зазвичай мали люди, які не належали до елітних римських сенаторських чи кінно-соціальних класів. Після того, як Марій реформував армію в епоху Республіки, вони відіграли життєво важливу роль і продовжували залишатися важливими у всій Імперії. У своєму розпалі в цій імперії працювало близько 1800 легіонерських сотників і принаймні стільки ж командуючих допоміжних військ.


Найважливіша частина роботи Центуріона та частина, за яку їх запам'ятовують, - це командир легіонерів. Кожен сотник відповідав за одну сотню - одиницю з 80 чоловік, а не 100, як вважається.


Сотня була критичним підрозділом поля бою для римської армії. Досить мала, щоб бути гнучою, але досить велика, щоб відігравати значну роль, це був будівельний матеріал, з якого були зроблені інші утворення. Сотня була б розгорнута як частина когорти з шести сотень, причому кожен сотник тримав свою частину в черзі. Вони також можуть бути покликані діяти самостійно, за наказом Центуріона.


Отже, сотники - це щось середнє між молодшими офіцерами та унтер-офіцерами більш сучасних армій. Відповідаючи за дисципліну та утримання чоловіків у строю, вони також мали тактичне командування.


Зондова дошка


Розумні командири визнавали цінність своїх Центуріонів більше, ніж лідери в бойовій лінії. Вони були досвідченими солдатами, більшість з них - багаторічними ветеранами. Вони розуміли своїх солдат та їх спорядження. Вони бачили результат попередніх битв і часто раніше боролися з тим самим ворогом.


Тому такі командири, як Юлій Цезар, включили Центуріонів до своїх військових рад, спираючись на їх мудрість і досвід. Такі сотники, як Публій Секцій Бакул, отримали похвалу від Цезаря, який, як правило, більше зосереджувався на тому, щоб віддати належне собі.


Отже, сотники були життєво важливою дошкою для розумних генералів.


Бойова еліта


Сотники вели в бою з фронту. Якби потрібен був заряд, вони вели своїх людей вперед. Якби небезпека почалася б, вони б зіткнулися з нею.


Справа була не лише в тому, щоб подавати приклад. Центуріони були бойовою елітою, такою ж досвідченою і добре підготовленою, як і будь-яка армія. Маючи їх на чолі, це мало вплив. Це показало військам мужність тих, за ким вони йшли, і надихнуло їх діяти так само.Ставши сотником


Було три шляхи, щоб стати сотником.


По-перше, існували прямі комісії. Деякі чоловіки з класу вершників, які не змогли отримати чергову військову посаду, скористались цим варіантом, як і багаті чоловіки, які служили місцевими магістратами.


По-друге, служба в преторіанській гвардії. Солдати служили в цьому підрозділі 16 років, після чого деякі стали сотниками в інших легіонах.


Врешті-решт, відбулося підвищення в рядах - підхід, найчастіше пов’язаний із сотниками. Багатий досвід, зухвалі відваги або служба на більш молодшому командному пункті могли б отримати у рядового легіонера шанс стати сотником. Посада стала винагородою для тих, хто добре служив. Це гарантувало, що більшість підрозділів очолювали люди, які володіли навичками, досвідом і мужністю, яких прагнула Римська армія від своїх командирів на полі бою.


Великий шанс смерті


Шанс підвищення на посаді Центуріона заохочував простих солдатів до сміливості. Це приносило з собою високий ризик смерті. Це також ставлення до війни, яке сотники ввели на свої нові посади.


Оскільки командири просувалися в основному завдяки своїй мужності, Центуріону доводилося продовжувати проявляти себе. Саме так вони надихали оточуючих людей. Саме так вони здобули слух таких генералів, як Цезар. Це те, як вони забезпечили, щоб вони залишались на посаді.


Більше того, ризик був частиною їхньої роботи. Це було невід’ємною частиною ведення з фронту, наїзду на ворога, коли противники були найсвіжішими. Як їх бойові навички, так і їхні командні здібності найкраще використовували на передовій. Це було небезпечне життя, але таке, що часто приносило винагороду, наприклад, фреску, дану першому солдату над стінами ворожих поселень.


Серед Центуріонів був високий рівень смертності, а разом із цим і шанси на місце наступного покоління.


Вижившим Здобич


Для тих, хто пережив війни як сотник, життя могло бути дуже хорошим. Їхня робота давала їм силу та престиж, які перевищували ті, що надавались людям скромного стану. Зарплата була кращою, ніж у звичайного легіонера. Інтеграція військового та цивільного командування в Імперію означала, що їхній статус вийшов за межі поля бою та укріплених таборів. Іноді їм давали інші обов'язки, принаймні одного відправляли послом до Парфії.


Коли вони йшли з армії, їх багатство та престиж зробили колишніх центуріонів важливими людьми у своїх містах та селах. Вони залишились лідерами і стали натхненням для інших молодих чоловіків йти своїм життєвим шляхом.


Джерела:


Кейт Гіллівер, Адріан Голдсуорсі та Майкл Уітбі (2005), Рим на війні: Цезар та його спадщина